Хаос во Атина: Полицијата со солзавец и водени топови растера протест против вакцинација

Илјадници Грци, противници на вакцинацијата против коронавирус, протестираа во Атина во неделата вечерта, а кон крајот на собирот имаше жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата.

Кон крајот на протестот на плоштадот Синтагма, каде говорниците ги критикуваа плановите на владата на Кирјакос Мицотакис да воведе задолжителна вакцинација за здравствените работници и студентите, младите мажи почнаа да фрлаат кон полицајците со шишиња, петарди и молотови коктели.

Полицијата, која процени дека се собрале меѓу 7.000 и 8.000 демонстранти, одговорила на солзавец, шок бомби и водени топови.

Насилните демонстранти ја навредуваа полицијата и Мицотакис.

Повеќе од 10.000 противници на задолжителната вакцинација протестираа во неделата вечерта во Солун, и тие мирно се разотидоа на крајот од протестот.

Во Грција, 5,7 од 10,7 милиони луѓе се целосно вакцинирани, но бројот на нови инфекции и хоспитализации скокна во последните недели.

Ова главно се должи на многу заразниот делта сој на коронавирус, а нови инфекции најчесто се регистрирани кај невакцинираните.

Во среда, 1 септември, истекува рокот за вакцинација на здравствените работници, кои ќе бидат суспендирани од работа доколку одбијат да ја примат вакцината.

За да посетуваат настава, учениците мора да се вакцинираат до 13 септември кога ќе започнат со работа училиштата, додека наставниците не мора.