Грчкото тло не мирува: Еден умерен и неколку помали земјотреси утрово

Серијата на земјотреси во Грција продолжува и денеска, откако утрово беше регистриран еден умерен и неколку помали потреси во близина на градот Лариса во централниот дел на земјата.

Најсилниот потрес утрово беше со јачина од 4,7 степени според Рихтер. Утрово во 5:40 часот беа регистрирани два помали со интензитет од 3 степени. Претходно во 5:10 часот, беше регистриран еден од 3,6 степени.