БИТКОИН: Меур кој не престанува да расте а урива нови рекорди

Пазарната капитализација на биткоинот, најпознатата криптовалута, достигна скоро еден трилион (илјада милијарди) долари, а капитализацијата на сите криптовалути заедно надмина 1,4 трилиони долари.

Иако има повеќе од 4.000 криптовалути, покрај биткоинот, значителна капитализација има и само етериумот – над 200 милијарди долари.

Ова е последица на невидениот раст на вредноста на криптовалутите, особено на биткоинот, кој порасна за 74 проценти од почетокот на годината, и за повеќе од 12 пати од март минатата година.

Еден биткоин вчера ја премина границата од 50 000 американски долари.

Пред само месец и половина, низ светот се прошири веста дека тој за прв пат ја преминал границата од 30 000 американски долари.

Прашањето сега е, дали тој ќе продолжи да расте, колку долго ќе расте, дали овој меур ќе пукне и ако е така, колку ниско ќе падне.

Овој пат, за разлика од минатиот, големите институционални играчи се вклучени во играта и крипто-валутите престануваат да бидат избор на дигитални фанатици кои сметаат дека дигиталните пари се слобода и независност од државите и централните банки, но легитимен финансиски инструмент на старите волци на Вол Стрит .https://tas-mk.toboads.com/ads.php?b=1&rq=21fbeef7-f0b3-5e1b-4961-26f113c4cdda&vt=b183ce42-6eaf-451d-bd46-6584d384ddee&isf=false&zn=6e0ce682e&tm=0&af=770×0&fv=undefined&nw=0&co=1&vh=722&vw=1536&asc=0&srf=https%3A%2F%2Ffaktor.mk%2Fbitkoin-meur-koj-ne-prestanuva-da-raste-a-uriva-novi-rekordi&loc=eq-srf&rn=64dccde4-7edd-e086-7197-ad66f2ac022f&ct=0dea6983-123c-847e-09ca-4c59572d8aeb&c=hA_c_0_fd3b546f&ah=0&L=382a54b9-145c-411d-91b0-dcef31aee936&afs=undefined&sck=1dc2beced2cf1e27392738776f10d9872ec1acaa&

Пред десет дена, на 8 февруари, веста дека, Илон Маск купил биткоини за 1,5 милијарди долари, делуваше како вулкан на пазарот.

Во текот на денот, цената скокна за 16 проценти и се искачи на 44.795 долари.

Во исто време, цената на акцијата на Тесла скокна за два проценти.

И четири дена пред тоа, Маск покажа каква е моќта на инфлуенсерите на социјалните мрежи.

Откако твитнаа дека бизарниот Dogecoin е „народен крипто“ и „само Doge“, вредноста на оваа крипто-монета скокна за 59% за еден ден.

Токму оваа одлика на криптовалутата, огромна нестабилност, беше критикувана деновиве од легендарниот аналитичар Насим Николас Талеб, кој на Твитер објави дека ги продава своите позиции во биткоин затоа што „валутата никогаш не треба да биде понестабилна од она што го купувате или продавате за тоа“.

Сепак, ова не предизвика никакви негативни реакции на пазарот, освен лутите критики од поддржувачите на крипто-валутите.

Но, ако Елон Маск, неконвенционален, модерен, технолошки генијалец, е склон кон иновации, тоа сигурно не може да се каже за старите институции на кои почива Вол Стрит.

Најстарата од нив, Банката на Њујорк Мелон, објави дека планира да „издава, чува и тргува“ со биткоини за своите клиенти.

Оваа банка веќе подготвува прототип платформа за трансакции со криптовалути, како и со акции или обврзници.

Во изминатите десет дена, голем број вакви мејнстрим компании ги објавија своите планови во врска со крипто-валутите.

MasterCard најавува можност за трансакции со избрани криптовалути до крајот на годината.

Инвестицискиот дел на Морган Стенли (друга гигантска стара инвестициска банка од Волстрит), кој управува со 150 милијарди долари, размислува да инвестира во биткоин.

Банката се приклучи на групата за дигитални инвестиции во Њујорк, која поднесе барање до регулаторот да издаде биткоин ЕТФ (финансиски дериват што овозможува купување права на биткоин наместо самите монети), што е начин да се зголеми трговијата со биткоин.

Значи, банкарите го намирисаа профитот и сега се поставува прашањето дали тоа ќе биде за обичните луѓе и малите инвеститори.

Во јануари, ЈП Морган објави анализа дека цената на биткоинот на долг рок ќе достигне 146 000 долари.

Деновиве аналитичарите забележаа дека функцијата на раст на вредноста на биткоинот има облик на парабола и дека ова е трет пат од 2014 година да се случи тоа.

Еден аналитичар пресметал дека до април или мај, вредноста на биткоинот може да достигне 220.000 долари, а евентуално биткоинот би вредел милион долари.

Сепак, на повеќето им е јасно дека станува збор за меур, и никој не сака да влезе кога тој меур е на својот врв, бидејќи тогаш следува рафал.

Според истражувањето на Дојче банка, инвеститорите сметаат дека биткоинот и акциите на американските технолошки компании се најголемите меурчиња на пазарот во моментот, каде што тие го оценуваат биткоинот како екстремен балон и каде половина од нив сметаат дека е на својот врв.

Тие исто така веруваат дека вредноста на биткоинот и автомобилската компанија Тесла е поверојатно да падне отколку да се зголеми во текот на оваа година.

Исто така, истражувањето на Гартнер, компанија што ги следи технолошките трендови, покажува дека околу пет проценти од финансиските директори имаат намера да инвестираат во биткоин оваа година, додека други 11 би можеле да инвестираат до 2024 година.

Склоноста да се инвестира во биткоин зависи од индустријата во која работат компаниите, така што околу половина од управата на ИТ компаниите се подготвени да купат крипто.

Сите се загрижени за нестабилноста, но интересно е тоа што малкумина од нив целосно ја отфрлаат оваа можност, но ќе чекаат да видат што ќе прават другите.

Покрај инвестициите на големите компании, што го прави овој раст на криптовалутите многу посериозен и стабилен отколку пред четири години, кога вредноста падна од 20 000 на 7 000 долари, функционираат уште неколку трендови.

Најважно е секако огромната сума пари што најголемите централни банки и влади на светот ја пумпаат на пазарот со цел да се спречи поголема економска криза.

Пакет од 1,9 трилиони долари се очекува од новата американска влада во моментов.

Друг фактор е таа помпа или возбуда што расте во медиумите и на социјалните мрежи што го прават тоа во купување криптовалути.

Конечно, тука е и ефектот ФОМО, односно стравот да останете изоставени или да пропуштите нешто што сите го прават. Секој што планира да инвестира во купување на крипто валута, дури и неколку илјади денари, сепак треба добро да размисли, бидејќи само тие ќе сносат последици од оваа одлука за инвестиции.