Запленети 2,4 тони кокаин

Британската полиција заплени повеќе од два тона кокаин во една од најголемите заплени на наркотици во земјата, откако откри нелегална супстанца спакувана во гајби со банани испорачани од Колумбија, во вредност од 184 милиони фунти (212 милиони евра), објави денеска Националната агенција за криминал ( НЦА).

Полицијата уапси десет лица во северен Лондон откако на почетокот на неделава пронајде дрога на меѓународното пристаниште Портсмут.

Во 41 палета на товарен брод, спакувани како пратка банани, пристигнале 2,3 тони кокаин.

Полицијата ја земала дрогата пред да бидат доставени палетите на индустрискиот имот во Тотенхајм, каде специјалци извршиле рација и уапсиле пет лица. Другите петмина се уапсени на друг индустриски имот.

Сите мажи, на возраст меѓу 21 и 56 години, сè уште се во притвор и се товарат за увоз на лекови од класа А.

НЦА соопшти дека заплената на дрогата, со улична вредност од околу 184 милиони фунти, се смета за една од најголемите во историјата на Велика Британија.