Со британскиот сој се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот сој на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница Жан Митрев, кои денеска ги соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Испитувањата на МАНУ се во тек и регистрирано е зголемување на бројот на заболени во земјата, истакна министерот.

Филипче не ја офрли можноста понатаму да бидат воведени нови рестрикции, но смета дека во моментов не се потребни.

Во моментов, како што нагласи, има слободни болнички кревети во ковид-центрите.