Мицкоски: Никола Тодоров е кукавица. Тодоров: Христијан Мицкоски е дрво за политика и затоа губи од Заев

По пресудата за 12 години затворска казна за Сашо Мијалков, во белата палата мора да ја менуваат тактиката. Старата тактика, дека криминалната коалиција составена од Зоран Заев, Вице Заев и Сашо Мијалков, кои 15 години владееле во Македонија, денес беше сменета со две нови тактики. 

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, по едно од своите дежурства, пардон медиумско гостувања, напиша дека според мастер сценариото на власта Мијалков требаше да организира пуч во ВМРО-ДПМНЕ, но тој план на Заев му се удри од ѕид!

Лидерот на партијата, на своето дежурство, пардон во еден од своите настапи во медиумите, напиша дека Мијалков го пуштиле да си замине до Белград, па потоа под притисок на јавноста Заев прави договор да се врати назад.

И до овде е малку помалку или малку повеќе вообичаен партиски фолклор во десницата. Но, вчера за прв пат Мицкоски влезе во отворен конфликт со екс министерот во владите на Никола Груевски и екс партискиот функционер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Тодоров.

Тодоров избега како последна кукавица од ВМРО-ДПМНЕ во 2017-та година и реши да одработува за Заев затоа што го притиснале за тоа што го работел или не работел како министер, напиша Мицкоски.

Тодоров на на тоа врати со свој коментар на социјалните мрежи. 

Додека јас го напаѓав и се борев против Заев и СДСМ, Мицкоски си градеше хидроцентрали. Додека јас го напаѓав и се борев против СДСМ и Заев, ВМРО победуваше. Откако Мериот коалицијата му ги собра потписите и го избра Мицкоски за претседател на партијата, негова обврска е да го напаѓа, да се бори и да го победи СДСМ. За жал, Мицкоски само губи од Заев. Има две можни причини за постојаните порази кои Мицкоски ги остварува: или е тотално неспособен претседател или намерно губи од Заев, за да не одговара за тоа што работеше или не работеше, додека беше директор на ЕЛЕМ. Мицкоски, оди си, напиша Тодоров и додава: 

Слични вести

Спорт