Во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов случаj на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов случаj на ковид-19 во:
-Скопје 334
-Прилеп 56
-Кавадарци 52
-Неготино 34
-Велес 26
-Охрид 24
-Битола 23
-Куманово 22
-Тетово 18
-Струмица 16
-Гевгелија 15
-Крива Паланка 14
-Гостивар 13
-Струга 10
-Богданци 9
-Кичево и Делчево – по 8
-Крушево 7
-Штип 6
-Кочани и Ресен – по 5
-Свети Николе 3
-Дебар, Пробиштип, Виница, Валандово и Кратово – по 2
-Берово, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Скопје (68г,81г) и по еден пациент од Тетово (49г), Прилеп (73г), Струмица (76г), Кочани (72г) и Делчево (43г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 171 оздравени пациенти од:
-Скопје 71
-Кавадарци 20
-Прилеп 18
-Куманово 14
-Тетово 12
-Велес 6
-Кочани 5
-Гевгелија и Битола – по 4
-Штип, Струмица и Неготино – по 3
-Гостивар и Кратово – по 2
-Ресен, Охрид, Делчево и Валандово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 519.985 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 102.482, бројката на оздравени пациенти е 91.066, на починати е 3.126, а бројот на активни случаи изнесува 8.290.