МВР продолжува да гради дисциплина во сообраќајот: 183 санкционирани возачи во Скопје, 29 за брзо возење, 30 санкции за пешаците (Видео)

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (02.03.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 183 мерки, меѓу кои за непочитување на брзина на движење 29, девет санкции за возење без возачка дозвола, четири за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Изречени се 30 мерки за прекршоци што ги чинат пешаците, седум санкции за користење на мобилен телефон, пет за некористење сигурносен појас, седум за минување на затворен сигнал (црвено светло) и 50 мерки за непрописно паркирани возила.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

Слични вести

Спорт