Османи: Медиуми шпекулирале дека Фрчкоски ќе биде амбасадор во САД (ВИДЕО)

Министерот за надворешни работи во синоќешното гостување на ТВ21, рече дека сите информации дека Љубомир Фрчкоски бил номиниран за амбасадор во САД , се само шпекулации во медиумите.

„Името на Фрчковски дека ќе биде амабасадор во Вашингтон дојде од медиумите.

Дека е повлечена кандидатурата повторно дојде од медиумите. Во ниту еден момент, МНР не кажало дека тој е кандидат за амбасадор, или дека е отфрлен или прифатен, изјави Бујар Османи.

Според него, процесот за именување на кандидатите за амбасадори е во целосна дискреција, тоа се класифицирани податоци и дека „се додека МНР не потврди одредена кандидатура, ништо друго не треба да се земе како официјална вест“.