Новак Ѓоковиќ го освои Австралија опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ стигна до новата титула на Грен слем турнири.

Ѓоковиќ го одигра своето деветто финале во Мелбурн и ја освои деветтата титула на Австралија опен. Иако имаше многу проблеми во изминатите две недели, на крајот го декласираше Даниил Медведев во финалето со фантастична игра.

Русинот беше разочаран, многумина беа убедени дека денес, ако ништо друго, барем ќе го измачуваше српскиот тенисер, но не можеше да му парира на првиот светски рекет. Се чинеше незаинтересиран и демотивиран од самиот почеток и беше јасно дека тоа не му е денот.

Ѓоковиќ победи со 7:5, 6:2, 6:2. Најмногу возбудувања имаше при првиот сет, каде беа видени вкупно три брејка. Ноле поведе со 3:0, но во петтиот гем Медведев го изедначи резултатот, но во 12-от гем, Ѓоковиќ дојде да го освои сетот со нов брејк.

Во преостанатите два сета, Новак лесно ја освојува 18-та Грен слем титула, па сега е на само две титули од Роџер Федерер и Рафаел Надал.

Новак има посебна врска со Мелбурн, ова го рече неколку пати претходно, а денес само докажа дека е апсолутен владетел на Австралија. Во основа, секогаш кога влегуваше во полуфиналето, го освојуваше овој турнир.