Силен земјотрес кај Сисак ги разбуди Хрватите

Земјотрес од 4,2 степена според Рихтер утрово околу 3 часот ги разбуди Хрватите.
Епицентарот бил на десетина километри од Сисак, а се почувствувал во цела централна Хрватска.
Земјотресот ги вознемири граѓаните во Загреб и околината, во Хрватско Загорје, Враждин, Бјеловар и други градови.
Информации за штети и повредени нема.

blank
blank
blank