Со позлатена статуа на Трамп почна најголемиот собир на републиканците

Најголемиот американски годишен митинг на конзервативците КПАЦ започна вчера во Орландо, Флорида,а треба да заврши во недела со говор на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Неговата позлатена статуа беше поставена на митингот од неговите лојални републикански сојузници.

Гувернерот Рон ДеСантис го отвори собирот, пофалувајќи го неговиот одговор на пандемијата на коронавирус и прилично неограничувачките протоколи на Флорида, кои овозможија овогодинешниот состанок на ЦПАЦ (Конзервативна политичка акција) да се одржи во затворени простории и луѓето да бидат физички присутни.

„Ние сме во оаза на слободата во една нација која страда од јаремот на суровата„ блокада “, рече ДеСантис во својот говор. „Флорида беше во право, а земјите што се затворија не беа во право“.

Трамп, кој стана жител на Флорида, сè уште ја држи контролата врз Републиканската партија и успешно го трансформира ЦПАЦ, место каде што републиканците со делумно различни идеологии традиционално се среќаваат, во митинг за поддршка на неговите идеи, пишува Dpa.

Годишниот собир, што вообичаено се одржува во близина на Вашингтон, е преместен во Флорида, за прв пат откако беше востановен во 1974 година.

Предвидено е Трамп настанот да го заврши со неговиот говор во недела попладне.

Ако постоеја сомнежи дека митингот оваа година е посветен на Трамп, тие беа разбиени со откривањето на позлатена статуа на поранешниот претседател, посочува Ројтерс.

Ова покажува дека тој останува републиканска политичка сила, и покрај насилните сцени што ги предизвикаа неговите приврзаници во Вашингтон минатиот месец.

,,Ќе ви кажам нешто: Доналд Трамп не оди никаде“, рече сенаторот Тед Круз во својот говор.

Поддржувачите на Трамп повторија некои од неговите лажни обвинувања за изборни кражби на вчерашната конференција.

Можноста Трамп (74) повторно да се кандидира во 2024 година го комплицира животот на другите републиканци кои сакаат да се натпреваруваат на таа трка, пред се на поранешниот државен секретар Мајк Помпео и потпретседателот Мајк Пенс.

Пенс, кој беше во Конгресот со своето семејство за време на нападот, веројатно нема да се појави на ЦПАЦ оваа година.

Трамп постојано повторува дека Пенс има овластување да престане да ги потврдува изборните резултати што ја покажаа победата на Џо Бајден, но дека тој не го стори тоа.