Принцот Филип имал операција на срцето, закрепнува во болницата

Пред неколку дена, состојбата на принцот Филип се влоши. Како што пренесуваат странските медиуми тој првично беше примен во болницата „Кинг Едвард VII“ во Лондон затоа што се чувствувал лошо, а потоа бил префрлен во друга болница бидејќи се борел со инфекција.

99-годишниот принц Филип имал на операција на срцето, пренесува „Mirror“. Од Бакингемската палата соопштуваат дека операцијата била успешна и дека принцот ќе остане во болницата „Свети Бартоломеј“ уште неколку дена додека не се опорави целосно.

Од палатата потенцираа дека здравствената состојба на принцот не е поврзана со коронавирусот. Но, на социјалните мрежи многумина коментираат само денесетина дена пред да биде примен во болница, принцот Филип и кралицата Елизабета Втора ја примиле вакцината против ковид-19.

Филип поголемиот дел од времето изминатиов период го поминувал во замокот Виндзор со 94-годишната кралица, поради безбедносни причини поврзани со пандемијата на коронавирусот. За нив се грижеше нивниот персонал и не примале никакви посети.