Мажи внимавајте: Овие цвеќиња не треба да се подаруваат за Денот на вљубените

Која е најголемата грешка што можете да ја направите на Денот на вљубените? Да го фатете првиот букет што очите можат да го видат и да го подарите на вашата сакана личност. Но, јазикот на цвеќето зборува многу повеќе отколку што може да замислите.

Подарувајќи цвеќиња, можеме да кажеме многу работи со искористување на нивното значење. Меѓутоа, кога не го знаеме нивниот јазик, сериозно можеме да направиме грешка и да подариме несоодветен букет што зборува спротивно на она што сакаме да го кажеме на некој близок.

Погледнете кои цвеќиња не треба да ги подарувате на Денот на вљубените и зошто:

Не подарувајте бели цвеќиња

Белата боја е симбол на чистота, невиност и деликатес, но кога станува збор за цвеќињата, значењето овде е различно. 

Не е соодветно да подарите бели цвеќиња за празникот на вљубените, затоа што тие шепотат се‘, но не и страст и љубов,  пораките што веројатно се обидувате да ги испратите на овој ден. Пропуштете ги сите бели цвеќиња на цветниот штанд. Подобро да се фокусирате на црвената боја и нема да погрешите.

Каранфили

Каранфилите се убави цвеќиња со кадрави светли цвеќиња кои, и покрај нивната црвена боја, не се погодни за Денот на вљубените. 

Тие досега не се најромантичниот цвет што некогаш би можеле да го поднесете. Според јазикот на цвеќето, каранфилот шепнува разделување. Не случајно е дека тој е и најчесто служениот цвет за погреб. Тој вели: „Би сакал да бев со вас, но не можам“.

Лаванда

Лавандата е цвет со прекрасен мирис кој има можност да ве смири и предиспонира да спиете. 

Сепак, на јазикот на цвеќето, лавандата значи порака на недоверба. Не го подарувајте овој цвет на вашaта партнерка, дури и ако овој мирис е нејзиниот омилен.

Лалиња

На Денот на вљубените, веројатно сакате да пренесете порака за вечна љубов, а со тоа што ќе подарите лалиња, наместо тоа, испраќате порака за брзо да ја изгаснете таа љубов. 

Зошто? Бидејќи лалињата се едно од најнетрајните цвеќиња и нивната брза смрт ќе ја растажи вашата сакана. Веројатно е дека букетот од лалиња ќе трае само неколку часа.

Портокалови лилјани

По секоја цена, треба да избегнувате да подарите портокалови лилјани за Денот на вљубените, затоа што на јазикот на цвеќето, портокалови лилјани значи омраза. 

Антуриум

Антуриумот е прекрасен и интересен егзотичен цвет кој се користи за букети, но не е соодветен за празникот на вљубените, затоа што испраќа порака за непослушност што е во спротивност со изреката за вечна љубов на овој празник. 

Жолти рози

Жолтите рози се многу сензуални и убави.  

Тие се весели заради нивната светло жолта боја, наликуваат на затоплување на сонцето, но на Денот на вљубените не треба да се подаруваат. Тие се симбол на љубомората и чувствата што ја одделуваат љубовта. Не е погоден за Денот на вљубените.