Ви ги откриваме најбогатите политичари во светот: Платата на Заев во споредба со нив е смешна

Најплатени – овој збор веднаш асоцира на познатите спортисти, холивудски актери, инфлуенсери, модели и така натаму, но ретко на кој му паѓа на памет за шефовите на држави…

Многупати пишувавме за најплатените луѓе во филмската индустрија, бизнисмени кои со своето богатство ги менуваат земјите во кои живеат и целиот свет… Во нашата галерија, овој пат ги откриваме најплатените шефови на држави во светот, од кои некои имаат навистина скромни плати, а други имаат исплата на нивната сметка во банка во висина на буџетот на мала држава секој месец. Ви предлагаме да седите удобно и да откриете кој навистина владее со нашиот свет. Се разбира, платата на нашиот премиер во споредба со овие е благо речено „смешна“.

blank

11. 

blank

Јошигиде Суга– Премиер на Јапонија

254.932 долари10.

blank

Џастин Трудо– Премиер на Канада

 260.200 долари

9. 

blank

Александар Де Кру– Премиер на Белгија

262.964 долари

8. 

blank

Ксавиер Бетел– Премиер на Луксембург

blank

278.000 долари

7.

blank

Џасинда Ардерн- Премиерка на Нов Зеланд

325.546 долари

6. 

blank

Себастијан Курц– Канцелар на Австрија

 328.600 долари

5. 

blank

Ангела Меркел– Канцеларка на Германија

 369.727 долари

4. 

blank

Скот Морисон– премиер на Австралија

 369.727 долари

3. 

blank

Џо Бајден– Претседател на САД

400.000 долари

2. 

blank

Кери Лам– Шефица на канцеларијата на Хонг Конг

 568.400 долари

1. 

blank

Ли Ксиен Лонг– Премиер на Сингапур

 1.610.000 долари

Нашиот премиер Зоран Заев, според официјалниот сајт на Влада на Република Северна Македонија, ( https://vlada.mk/plati) зема плата 87.813 денари или 1647 долари или 1427 евра.

blank

blank
blank
blank