Рецепт за домашни крофни: Никогаш не сте пробале помеки и посовршени

Денеска ви претставуваме рецепт за тесто за домашни крофни кои ќе го развеселат целото семејство.

Потребни состојки:– 1 кг. брашно (меко, тип 400)- 600 мл. млеко- 1 пакување квасец (50 гр.)- 3 лажици маст (или масло за јадење)- 4 лажици шеќер- 1 лажиче сол- 2 лажички шеќер за квасецот- 2 жолчкиНачин на припрема:1. Во млако млеко (600 мл.) здробете го квасецот, ставете 2 лажички шеќер и оставете го да нарасне.2. За тоа време, во поголем сад изматете 2 жолчки, додајте маст или масло за јадење, шеќер, сол и на крајот додајте го нараснатиот квасец. Сето тоа измешајте го, па постепено додавајте брашно и матете.3. Замесете средно меко тесто (важно е да не се лепи за рацете и за работната површина), а потоа оставете го да одмори 20-30 минути.4. По 30-на минути, повторно премесете го тестото без да додавате брашно и расукајте го на дебелина помала од 1 центиметар (отприлика 7-8 мм). Со чаша вадете крофни, па оставете ги да отстојат од секоја страна по 5 минути. За тоа време, загрејте масло на умерена температура.5. Пред да ги пржите крофните, расукајте ги уште малку со сукало и оставете ги кратко да одморат. Кога ќе ги ставате крофните во маслото, битно е онаа страна што била на масата сега да биде нагоре.6. Готовите крофни извалкајте ги во шеќер во прав и послужете ги топли.

Слични вести

Спорт