Студ и снег низ Македонија: Од четврток значителна промена на времето

Заради ниските температури ќе има појава на голомразица.

Во петок преку денот врнежите ќе завршуваат. Пообилни врнежи ќе има во западните делови, каде насекаде ќе се формира снежна покривка, а на планините таа ќе се зголеми. Помала снежна покривка ќе се формира и во останатите делови, освен во долниот дел на Повардарието.

Прогноза за 20.01.2022
Минимална температура: -10°C до -2°C
Максимална температура: 4°C до 10°C

Сончево со мала локална облачност. Кон крајот на денот во западните делови облачноста ќе се зголеми. Во текот на ноќта кон петок во западните и северните делови ќе има локални врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец, особено во западните делови каде повремено ќе засилува.

Прогноза за 21.01.2022
Минимална температура: -5°C до 0°C
Максимална температура: -2°C до 4°C

Облачно со повремени врнежи од снег, особено наутро и претпладне. Врнежите ќе бидат пообилни во западните делови, каде насекаде ќе се формира снежна покривка, а на планините ќе се зголеми. Помала снежна покривка ќе се формира и во останатите делови од земјава, освен во централниот и долниот дел на Повардарието. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието засилен ветер од северен правец. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено вдолж Повардарието.

Прогноза за 22.01.2022
Минимална температура: -9°C до -2°C
Максимална температура: -5°C до 2°C

Сончево со умерена облачност, студено и ветровито. На места ќе има услови за провејување на слаб снег. Ќе дува засилен ветер од северен правец.