Верати пред Македонија: Ќе биде тешко со Македонија, но нема да дозволиме реприза од пред четири години

Италијанската јавност очекува лесна победа, но фудбалерите на „аѕурите“ се свесни дека мора максимално професионално да пристапат во претстојниот бараж-дуел против Македонија ако сакаат да останат во игра за пласман на СП 2022 во Катар.

Марко Верати е еден од најдобрите фудбалери во италијанскиот состав, а плејмејкерот на ПСЖ ја оцени пресметката со Македонците за потешка и од големото финале, каде Италија во случај на триумф би се сретнала со Португалија или со Турција.

„Пред нас се две важни средби, но ние сме убедени дека можеме да одговориме на предизвикот. gaminator online kaszinó Играме за Италија и навикнати сме на притисокот што се создава, верувам дека нема да разочараме. kaszinó online huf Имаме два дуели од кои првиот е потежок, се нема право на грешка и мора да се игра максимално. fogadóiroda nyitása Полни сме со ентузијазам на тренинзите и со нетрпение го чекаме тој натпревар“,

изјави Верати.

Евентуален неуспех би бил катастрофа за селекцијата на Италија, која и пред четири години не се пласираше на СП, тогаш во баражот губејќи од репрезентацијата на Шведска.

„Тешките моменти секогаш остануват длабоко во тебе, но уметноста е во тоа што треба да извлечеш поука од поразите, да се погрижиш никогаш повеќе да не ги поправиш грешките. Нема да дозволиме реприза од пред четири години, во споредба со тој дуел со Шведска сега во репрезентацијата владее фантастична атмосфера, сакаме на сите да им покажеме дека заслужено сме европски шампиони и да се пласираме на мундијалот“, 

порача Верати.