Русија објави прекин на огнот во Азовстал

Тридневен прекин на огнот објавен од Русија требаше да започне на 5 мај наутро за да се овозможи евакуација на цивилите кои сè уште се заробени во уништената фабрика за челик Азовстал во Мариупол, еден ден откако украинската војска соопшти дека се водат „крвави битки“. во стратешкиот пристанишен град на Азовското Море. ivermectin tablet in nigeria

Најавата на Русија, која дојде откако повеќе од 300 луѓе беа евакуирани од другите делови на Мариупол, беше дочекана со скептицизам, бидејќи претходните прекини на огнот постојано беа неуспешни, при што Украина ги обвини руските сили дека продолжуваат со нивните напади, јавува РСЕ.

Во Вашингтон, портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс изрази резервираност за прекинот на огнот, велејќи дека Москва постојано ја прекршила таквата најава во минатото. Денис Прокопенко, командант на Азовскиот полк, во меѓувреме, вети дека никогаш нема да ја предаде постројката. what is the 1.87% dosage in mg for ivermectin Имаше тешки борби кога руските сили упаднаа на територијата на централата, рече Прокопенко на Телеграм. ivermectina ansiedade Ситуацијата во централата е исклучително тешка и украинската војска продолжува да се брани, рече тој во објавата.

Како што е познато, Европската унија вчера го претстави шестиот пакет санкции кон Русија кој вклучува предлог за забрана на увозот на руска нафта до крајот на годината, потег што веднаш беше отфрлен од Унгарија – чијшто десничарски лидер Виктор Орбан е најблискиот партнер на рускиот претседател Владимир Путин во ЕУ – и неколку други членки на Унијата кои во голема мера зависат од рускиот увоз на енергија.