10 најдобро оценети ТВ серии за 2021 година

За време на ковид-19 пандемијата на голема врата се врати актуалноста на ТВ-сериите, не само на овие простори, туку и во светот во глобала. Тоа го покажаа неверојатните статистики на Netflix, HBO и другите платформи кои забележаа евидентен раст на корисници.

Исто така, „бумот“ на услугите за стриминг од втората генерација, од големите студија како Warner и Universal, како и технолошките гиганти како Apple, што започна во 2019 година, кулминираше со лансирањето на Discovery+ и Paramount+ минатата зима.

Со околу десетина платформи кои се натпреваруваат да понудат сè за секого, резултатот беше презаситеност од преклопувачки наслови што многу од западните медиумите ги нарекоа „врвен вишок“. Некако, на европскиот и американскиот пазар на кој никогаш не му снемува простор за реални ТВ или документарни серии. موقع مراهنات كرة قدم

Во пресрет на божиќните празници, во перидот на одмори, многу веројатно е дека дел од времето ќе го поминете покрај телевизорот, лаптопот, смартфонот или таблетот и ќе погледнете некоја квалитетна серија.

Доколку се двоумите што да погледнете, Релевант.мк ви ги издвои најпопуларните ТВ Серии во изминатата 2021 година кои „Тајм“ магазинот ги издвои како своја селекција, а ви ја посочуваме и платформата на која можете да ги гледате.

10. You (Netflix)

Опасно шармантен, интензивно опсесивен млад човек оди до екстремни мерки за да се вметне во животите на оние кои го интересираат. „Ти“ е американска телевизиска серија, психолошки трилер, и е базирана на книгите на Керолин Кепнес, развиена од Грег Берланти и Сера Гембл, а продуцирана од Alloy Entertainment и A+E Studios во соработка со Warner Horizon Television, сега телевизија Warner Bros.

Улоги: Пен Бадгли, Викторија Педрети, Елизабет Лејл

9. I Think You Should Leave with Tim Robinson (Netflix)

Актерот Тим Робинсон глуми во оваа хумористична серија во која тој се обидува да ги натера луѓето да си заминат. Во секој сегмент, Робинсон и неговите гости прават сè што можат за да се обидат да доведат некого до точка што им треба. Робинсон помина неколку години како писател на „Saturday Night Live“, така што не е изненадување што списокот на гости ѕвезди на серијата вклучува голем број алумни од SNL. Меѓу нив се Енди Самберг, Вил Форте, Ванеса Баер и Сесили Стронг. Епизодите се движат околу 15 минути, но колку повеќе ги повторувате, толку тие стануваат подобри.

Улоги: Тим Робинсон, Енди Самберг, Сем Ричардсон

8. We Are Lady Parts! (Peacock)

Во само шест получасовни епизоди, оваа субверзивна, често смешна и искрено – моќна комедија ги урива стереотипите само со автентично населување на специфичното лондонско милје. Секој лик е цела личност, и таков што досега не сме го виделе на телевизија.

Улоги: Ањана Васан, Сара Камеела Импеј, Фејт Омоле

7. Succession (HBO)

Моќ, политика, пари…сето тоа е во семејството во оваа провокативна, смешна серија за многу дисфункционална династија. Кога Логан Рој (Брајан Кокс), извршен директор на еден од најголемите светски медиумски и забавни конгломерати, размислува за пензионирање, секое од неговите четири возрасни деца следи лична агенда што не секогаш се синхронизира со оние на нивните браќа и сестри – или на нивниот татко.

Улоги: Николас Браун · Грег Хирш; Брајан Кокс · Логан Рој; Киеран Калкин · Роман Рој; Питер Фридман · Френк Вернон; Метју Макфадиен · Том Вамбсганс

6. Yellowjackets (Showtime)

Во 1996 година, тим од средношколски фудбалери од Њу Џерси патува во Сиетл на национален турнир. Додека летаат над Канада, нивниот авион се урна длабоко во дивината, а останатите членови на тимот се оставени да преживеат 19 месеци. bet365 arabic Серијата го прикажува нивното потекло во лудило и канибализам, а исто така ги следи нивните сегашни животи во 2021 година.

Улоги: Мелани Лински · Шаунас Шауна; Камен чемпрес · Таисас Таиса; Ела Пернел · Тинејџерски Џеки Тинејџерски Џеки

5. Reservation Dogs (FX on Hulu)

Серијата ги следи животите на четворица домородни тинејџери во рурална Оклахома, додека тие ги поминуваат своите денови извршувајќи криминал и борејќи се против него. По самоубиството на нивниот пријател Даниел, една година пред настаните од серијата, бандата се бори со желбата да се пресели во Калифорнија, како што сонуваше Даниел, и сакајќи да ги врзе крајот во нивната заедница.

Улоги: Девери Џејкобс · Елора Данан Постоак; Д’Фараон Вун-А-Таи · Мечка Малхил; Фактор на лента · Сирење ; Паулина Алексис · Вили Џек

4. Exterminate All the Brutes (HBO)

Exterminate All the Brutes, од познатиот режисер Раул Пек е хибридна документарна серија од четири дела, која обезбедува визуелно воодушевувачко патување низ времето, во најтемните часови на човештвото. Преку неговото лично патување, Пек го деконструира создавањето и маскирањето на историјата, копајќи длабоко во експлоатативните и геноцидните аспекти на европскиот колонијализам – од Америка до Африка и неговото влијание врз општеството денес. Серијата ги нарушува формалните и уметничките филмски конвенции со спојување на богати документарни снимки и архивски материјал, како и анимација и интерпретативни сцени според сценарио кои нудат контранаратив на белата евроцентрична историја. Преку опширна приказна во која историјата, современиот живот и фикцијата се целосно испреплетени, серијата ја предизвикува публиката повторно да размисли за самата идеја за тоа како се пишува историјата.

Улоги: Фрејзер Џејмс; Аиса Маига; Еди Арнолд; Ерик Ебуани; Алекс Дескас

3. Work in Progress (Showtime)

Можеме слободно да кажеме, најпотценетата серија во изминатите неколку години, оваа полуавтобиографска траума е портрет на кокреаторката и ѕвезда Аби МекЕнани како самонаречена „дебела“ која се бори со осаменоста и самоубиствените идеи. Товарот на претставување е, се разбира, значителен за овој вид на приказна, МекЕнании го носи лесно, одлучувајќи за емпатија и чесност во односот кон трнливите теми, како што се поделбите во ЛГБТК заедницата, наместо примарната коректност.

Улоги: Аби МекЕнани, Селест Печус, Карин Англин

2. The White Lotus (HBO)

Серијата детали за една недела од животот на туристите додека се релаксираат и подмладуваат во рајот. Со секој изминат ден, се појавува се помрачна сложеност и поголеми проблеми кај овие патници, како и кај веселите вработени во хотелот и самата идилична локација. bet365 arabic

Улоги: Џенифер Кулиџ · Тања МекКуоид; Мареј Бартлет · Армонд; Кони Бритон · Никол Мосбахер; Александра Дадарио · Рејчел Патон

1. The Underground Railroad (Amazon)

Откако ќе избега од плантажа во Џорџија, Кора се качува на воз кој тргнува на мачно патување додека бара вистинска слобода додека ја лови озлогласениот фаќач на робови. Оваа серија се наоѓа на местото број еден затоа што со извонреден ансамбл и единственото око на Бери Џенкинс, The Underground Railroad деликатно го преведува својот изворен материјал во моќно хумана серија која е предизвик за сите што ја гледаат.

Улоги: Такасо Мбеду · Кора; Чејс Дилон · Хомер; Џоел Еџертон · Риџвеј; Арон Пјер · Цезар; Шејла Атим · Мабе.

Слични вести

Спорт